Top Nanny: Företagsinsamlingsfondaktivitet | Directory-Startups.Pro (2023)

 • Nanny Top: Samhälle
 • Nanny Top: Aktiviteter
 • Huvudkontoret
 • Konkurrenter
 • Mejladresser
 • Juridisk information
 • Tech Stack
 • Nyheter
 • Rekrytering
 • Startkatalog
 • Recensioner Nanny Top

Nanny Top: Samhälle

➤ Nounou Top är en fransk startup med säte i Courbevoie och refereras till av vår startup-katalog inom affärssektorerna Services.

➤ Skapat 2013, ledarna och grundarna av Nounou Top är franska entreprenörer (...)

➤ Nounou Top har inte samlat in pengar.

➤ Medlem av franska Tech Grand Paris, Nounou Top stöds av en inkubator/accelerator.

Vi presenterar Nanny Top

Beskrivningen uppdateras.

Rådfrågawebbplats Internetav detta företag för mer information.

Datastart

Behöver enstartfil? Annuaire-Startups.Pro kan exportera sin databas (mer än 78 000 franska teknikföretag med alla startups, alla inkubatorer och acceleratorer, alla riskkapitalfonder och affärsänglar) i Excel-format. Denna databas innehåller+ 125 000 e-postadresser till direktörer och grundare, + 15 000 insamlingar, adresser till huvudkontor.

Skicka oss ett e-postmeddelande med dina kriterier för att få en offert: till exempel alla startups inom flygplanssektorn baserade i Grenoble som har samlat in minst 10 miljoner euro från investerare som BPIFrance och Haymarket Financial.

Nanny Top: Aktiviteter

Nounou Top refereras av vår start-ups katalog inom flera verksamhetssektorer:Katalog för starttjänster.

Marknadsföra

Nounou Top är ett B2B & B2C-företag och riktar sig därför till både en bred allmänhet och en professionell marknad. .

Top Nanny: Företagsinsamlingsfondaktivitet | Directory-Startups.Pro (1)

Annuaire start-ups Services

Huvudkontoret

Nounou Top refereras av vår startup-katalog på flera platser:Fransk startkatalog/Ile de France Startup Directory/Hauts de Seine Startup Directory/Courbevoie Startup Directory.

Nannys högsta högkvarter

De exakta koordinaterna för Nounou Tops huvudkontor är reserverade för våra medlemmar: företagsadress, telefonnummer, länkar till sociala nätverk etc.

INFORMATION RESERVERAD FÖR MEDLEMMAR LOGGA IN / UPPTÄCK VÅRA ERBJUDANDEN

Top Nanny: Företagsinsamlingsfondaktivitet | Directory-Startups.Pro (2)

Katalog Startups Ile de France

Finans & Insamling

Nanny Top: Fundraising

Sedan det skapades har Nounou Top, såvitt vi vet, inte samlat in pengar.

Insamlingsuppgifter (datum, belopp, namn på alla investerare) och finansiell information (omsättning, resultat etc.) är reserverade för våra medlemmar.

INFORMATION RESERVERAD FÖR MEDLEMMAR LOGGA IN / UPPTÄCK VÅRA ERBJUDANDEN

Investerare

Upptäck Societe.Tech och dess dealrum: mer än 15 000insamlinggjorda av startups i Frankrike.

Hitta investeringsportföljen för alla riskkapitalfonder, VC:er, affärsänglar och nystartade studior som Unity Technologies eller University Of Lille genom att bli medlem.

Inkubatorer och acceleratorer

Nounou Top stöds av startinkubatorer/startacceleratorer:Familjen.

Portföljerna med investerare, inkubatorer och acceleratorer är reserverade för medlemmar: listor över alla nystartade företag som finansierats, inkuberats och accelererats.

Konkurrenter

Letar du efter Nanny Tops konkurrenter? Konsultera vår databas med nystartade tjänster för att upptäcka alla startups som liknar Nounou Top och utföra din konkurrenskraftiga intelligens:

Starttjänster

Grundare och ledare

De främsta grundarna och cheferna för Nounou Top är franska entreprenörer.

Namnen på alla grundare av Nounou Top och dess chefer (VD, CFO, CTO, etc.) är reserverade för våra medlemmar.

INFORMATION RESERVERAD FÖR MEDLEMMAR LOGGA IN / UPPTÄCK VÅRA ERBJUDANDEN

Mejladresser

Vi har refererat till minst 5 Nanny Top-e-postadresser.

Bli medlem för att få tillgång till mer125 000 professionella e-postadresser till franska nystartade företag.

INFORMATION RESERVERAD FÖR MEDLEMMAR LOGGA IN / UPPTÄCK VÅRA ERBJUDANDEN

Juridisk information

De juridiska uppgifterna för detta företag (företagsnamn, juridisk status, kapital, SIRENE / SIRET, NAF / APE-kod, senaste BODACC-rörelse, etc.) är reserverade för våra medlemmar.

INFORMATION RESERVERAD FÖR MEDLEMMAR LOGGA IN / UPPTÄCK VÅRA ERBJUDANDEN

Tech Stack

Precis som många innovativa företag använder Nounou Top SaaS-mjukvara samt molntjänster för att utveckla sin aktivitet / accelerera sin tillväxt.

Jämför SaaS-programvara för proffs på Software.Pro: användarrecensioner, licenspriser, funktioner och API... Se till exempelfågelböcker, hitta ett alternativ tillNakivo, konsulteraProgramvara för produkthantering

Nyheter

Societe.Tech följer alla nyheter om nystartade företag i Frankrike: upptäck våra artiklar omFöretagsnyheter Nanny Top, intervjuer med franska webbentreprenörer, nyheter från det franska Tech-ekosystemet, etc.

Upptäck våra filer om RegTech, den digitala fabriken, den digitala omvandlingen av företag, den nya ekonomin, enhörningarna i Silicon Valley, GAFAM, stora entreprenörer som Elon Musk och Jeff Bezos...

Upptäck också råd för unga entreprenörer: idéer om att skapa företag, pitcher och affärsplansmodeller, eller någon av våra slumpmässiga sajter, som t.ex.Ljudtekniker jobb

Rekrytering

#jobb #anställning #praktik Innovativa företag & tekniska nuggets som Nounou Top rekryterar regelbundet. Publicera dina jobberbjudanden gratis på Emplois-Web.fr / Upptäck jobb för IT-utvecklare, ansök om jobbDatorsystemtekniker jobb.

Startkatalog

Är du företagare? Börja? Entreprenör ? Medlem i en fransk startup? Gör som Nounou Top (liksom T-Systems eller Accelerator Abc Accelerator) genom att hänvisa till ditt innovativa företag/tjänst gratis i vår start-up katalog för att förbättra din referens online, hitta partners och investerare, nätverka genom att kontakta beslut- skapare, gör affärsutveckling med vår e-postdatabas, hitta en idé för att skapa ett företag, delta i dynamiken i det franska Tech-nätverket, etc.

Även om informationen och uppgifterna (företagsnamn, SIREN, SIRET, gemenskapsinterna momsnummer, NAF-kod, APE-kod, juridisk form, registreringsdatum, registrerat säte, Kbis-utdrag, aktiekapital, tillgångar, skulder, aktieägare, dotterbolag, eget kapital …) publicerad av Annuaire-Startups.Pro kommer från källor som anses tillförlitliga, de kommer sannolikt att innehålla felaktigheter, fel eller utelämnanden.

De tillhandahålls därför endast i informationssyfte, och utgivaren av Annuaire-Startups.Pro kan inte hållas ansvarig för de konsekvenser som kan uppstå av användningen av denna information och data. De enda autentiska dokumenten är originalen som förvaras av de organisationer som dessa uppgifter härrör från, såsom Registry, INSEE, INPI, Trade and Companies Register (RCS), BODACC (...) eller dokument som certifierats av företaget självt.

Nyckelord för digital start-up katalog:

Startdatabas

Vår databas med franska nystartade företag har uppdaterats regelbundet sedan 2013 och ger dig tillgång till mycket användbar information för att känna till din marknad och dina konkurrenter, hitta leverantörer, partners eller till och med potentiella kunder!

Medlemsåtkomst ger tillgång till all tillgänglig information, utan reklam, och i synnerhet till insamlingsdetaljer samt e-postadresser till chefer. Denna åtkomst tillåter dig inte att exportera eller ladda ner startfilen.

E-postfil för start

Vår fil med innovativa företag innehåller information om mer än 79 500 franska företag, inklusive 69 700 nystartade företag, 505 startupacceleratorer, 456 nystartade inkubatorer, 3 000 riskkapitalinvesterare (Venture Capital, Corporate Venture Capital, affärsängel, startup studio, etc.), 3 400 tredjeplatser (coworking, hackerspaces etc.), 1 200 webbskolor, 350 startup-tävlingar m.m.

Denna fil innehåller också mer än 125 000 professionella e-postadresser, namnen på grundarna, adresserna till huvudkontoren, en klassificering efter verksamhetssektor/marknad/geografisk plats, en beskrivning av företagen, listan över de strukturer som har följt med dem (inkubator / accelerator) …

Du hittar också mer än 15 000 insamlingar som genomförts de senaste åren av mer än 10 000 företag, med datum, belopp, typer av insamlingar (seed/priming, Early Stage, etc.) och namnen på investerarna (Roularta Media Group Nv) , Rouvier Associates …)

Recensioner Nanny Top

Kunder och användare: ge din åsikt om produkterna och tjänsterna från Nounou Top. Partners och anställda: lämna ett betyg för detta teknikföretag.

0/5(0 recensioner)

0/5(0 recensioner)

FAQs

What is a top nanny salary? ›

Full Time Nanny Salary in Los Angeles, CA
Annual SalaryHourly Wage
Top Earners$65,130$31
75th Percentile$51,474$25
Average$38,883$19
25th Percentile$33,090$16

What is the highest paid nanny in the US? ›

High Paying Nanny Jobs
 • Live In Housekeeper Nanny. Salary range: $60,000-$182,500 per year. ...
 • Family Manager. Salary range: $61,000-$155,000 per year. ...
 • Governess. Salary range: $53,500-$92,500 per year. ...
 • In House Nanny. Salary range: $32,000-$72,000 per year. ...
 • Live Out Nanny. ...
 • Housekeeper Nanny. ...
 • Au Pair. ...
 • Mothers Helper.

What is a rich nanny called? ›

For over a century, Norland nannies have been the childcarers of choice for the rich and famous, including Prince George and Princess Charlotte.

Where are the highest paid nannies? ›

Highest paying cities for Babysitter/Nannies near United States
 • New York, NY. $28.80 per hour. 683 salaries reported.
 • Los Angeles, CA. $28.48 per hour. 873 salaries reported.
 • Denver, CO. $24.31 per hour. 375 salaries reported.
 • Manhattan, NY. $21.95 per hour. ...
 • San Diego, CA. $20.94 per hour. ...
 • Show more nearby cities.

How do you become a super rich nanny? ›

A high-end nanny agency often requires you to have a bachelor's degree, preferably in a field like early childhood development, psychology, or a closely related subject, as well as demonstrated ability to provide the types of extracurricular services that high-end clients demand.

Is 650 a week a good salary for a nanny in NYC? ›

Full Time experienced Nannies are generally paid an hourly rate between $700-$1,100/week. The salary is dependent upon the position description, how many children you have, and the experience level the particular Nanny you hire has to offer to your family.

How much does a full-time nanny cost in USA? ›

How Much Do Nanny Jobs Pay per Month?
Annual SalaryWeekly Pay
Top Earners$56,000$1,076
75th Percentile$44,500$855
Average$36,558$703
25th Percentile$25,500$490

What is the hourly rate for a nanny in USA? ›

Nationally, the average hourly pay for nannies is $20 per hour. Depending on where you live, average rates can vary from $17 per hour to $26 per hour. This is an average as rates can be higher, especially in major metropolitan areas.

How much does a full time nanny earn in USA? ›

How Much Do Nanny Jobs Pay per Month?
Annual SalaryHourly Wage
Top Earners$56,000$27
75th Percentile$44,500$21
Average$36,558$18
25th Percentile$25,500$12

What do nannies get paid in Florida? ›

The average cost of a nanny in Florida is $14.65 per hour. With the minimum wage in Florida being $11 per hour, you can expect to pay a hourly rate between $11 and $24. A nanny's hourly rate can depend on their location, responsibilities, qualifications, and the type of care needed.

What is the difference between nanny and professional nanny? ›

Career Nanny – Has chosen to be a nanny as their career path and has worked as a nanny for a significant amount of time. He or she has made a conscious choice to remain in the field and has no intentions to leave. Professional Nanny – Meaning, they treat this job as they would any position in any other field.

How much is a nanny paid in the USA per hour? ›

A Nanny in your area makes on average $25 per hour, or $7.52 (43%) more than the national average hourly salary of $17.58.

References

Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Edmund Hettinger DC

Last Updated: 07/04/2023

Views: 6141

Rating: 4.8 / 5 (58 voted)

Reviews: 89% of readers found this page helpful

Author information

Name: Edmund Hettinger DC

Birthday: 1994-08-17

Address: 2033 Gerhold Pine, Port Jocelyn, VA 12101-5654

Phone: +8524399971620

Job: Central Manufacturing Supervisor

Hobby: Jogging, Metalworking, Tai chi, Shopping, Puzzles, Rock climbing, Crocheting

Introduction: My name is Edmund Hettinger DC, I am a adventurous, colorful, gifted, determined, precious, open, colorful person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.